szprosy


Szprosy okienne

Szprosy to drewniane lub aluminiowe listwy, dzielące skrzydła okienne na odpowiednią, podaną przez Klienta, ilość pól. Pełnią głównie funkcję dekoracyjną, choć czasami są również elementami konstrukcyjnymi okna. W wielu przypadkach zastosowanie szprosów jest nieodzowne – pozwala zachować styl zabytkowych obiektów, a nowszym budynkom nadaje niepowtarzalny charakter.Szpros wiedeński (Duplex)

W skrzydle znajduje się jeden pakiet szybowy podzielony wewnątrz ramką. Listwy drewniane umieszczone są po obydwu stronach pakietu. Szpros wiedeński stwarza wrażenie, że do jego budowy zastosowano oddzielne pakiety szybowe.

Szpros wiedeński – pobierz PDF
Szpros naklejany

W skrzydle znajduje się jeden pakiet szybowy (jedna niepodzielona szyba). Listwy drewniane umieszczane są po obu stronach tego pakietu, natomiast wewnątrz szyby nie znajduje się żadna ramka.

Szpros naklejany – pobierz PDF
Szpros przypinany (ściągany)

W skrzydle znajduje się jeden pakiet szybowy. Listwy drewniane umieszczone są od strony zewnętrznej, nie dotykają jednak powierzchni szyby – są od niej odsunięte o ok. 3 mm. Szpros może być przymocowany do skrzydła zaczepami, umożliwiającymi ściągnięcie go, np. podczas mycia okien, lub zawiasami umożliwiającymi otwieranie ramki ze szprosem.

Szpros przypinany – pobierz PDF


Szpros wewnątrz-szybowy

W skrzydle znajduje się jeden pakiet szybowy podzielony wewnątrz aluminiowym szprosem szerokości 8, 18, 26 lub 45 mm. Szpros jest instalowany podczas zespalania pakietu szybowego, co sprawia, że nie mają do niego dostępu powietrze, kurz, ani wilgoć.

Szpros wewnątrz-szybowy – pobierz PDF

Szpros  konstrukcyjny

Zastosowanie szprosu tego rodzaju pozwala na zainstalowanie tylu oddzielnych pakietów szybowych na ile pól zostało podzielone skrzydło (każde pole to oddzielna szyba).

Szpros konstrukcyjny – pobierz PDF